
27 Feb 10 Vadovavimo metodų
10 VADOVAVIMO METODŲ KURIANT KOMANDĄ
Stiprios ir susivienijusios komandos yra tos, kurių suderinamumas susijęs su užsibrėžtų tikslų siekimų ir savarankiškumo išlaikymu. „Suderinamumas“ tai komandos vienybė, ryžtas ir drąsa veikti kartu kas leidžia komandai užimti lyderio pozicija.
Kiekvienu atveju, kuris buvo studijuotas Europoje esančiame Organizacinio mokslinio tyrinėjimo centre, komandos, kurios yra „suderintos“ visada turi lyderį, kuris kuria aplinką ir nustato veiklos principus ir vertybes, kurios garantuoja aukštą kokybę. Manoma, kad tokie lyderiai veikia organizuotai ir sistemingai kurdami sėkmingas komandas.
Kaip teigė vienas Didysis Amerikos tenisininkas Arturas Ashe: „Aš niekada nesijaudinau dėl laimėjimo ar pralošimo. Aš tiesiog judėjau pirmyn“. Lyderiai taip turi motyvuoti ir savo komandą, kad jie kaip vienas kumštis galėtų judėti 100 proc. pirmyn. O kad tai veiktų, lyderiai turi padėti komandai nutarti sunkius sprendimus ir atpažinti bei ištirti rimtą problemą.
Analizuojant atliktus tyrimus galima daryti išvadą, kad neeiliniai lyderiai naudoja savitas verbalinės komunikacijos formas, kurios ir padeda suvienyti komandą. Tai suteikia jiems pranašumą gauti komandos pripažinimą ir pagarbą. Šie lyderiai nemeluoja ir nenaudoja dviprasmiškų žodžių bei neužsideda kaukių. Jie visada kalba atvirai, nuoširdžiai ir aiškiai, norėdami pasiekti užsibrėžtų tikslų.
Tokie žmones turi taip vadinama „kalbos turinio galia“, kurio dėka efektyviau pasiekiami rezultatai, realizuojami projektai, sukuriama teigiama ir maloni atmosferą komandos nariams. „kalbos turinio galia“ tipiškai progresuoja keturiose stadijose, kurios pateikia dar 10 papildomų metodų:
1 STADIJA: Lyderis prieš įsigilindamas į konkrečius tikslus ir uždavinius, turi atsakingai padirbėti prie aiškios vizijos formulavimo, kuri turi svarbią ir nenuginčijamą poziciją.
2 STADIJA: Lyderis turi mokėti tinkamai naudoti kalbą, kad išaugintų pasitikėjimą, kad sukurtų teigiamą atmosferą komandoje. Vadovas turi įsitikinti, kad komandos nariai išgirstų ir įsisavintų visą darbotvarkę, todėl veda diskusijas, jog pokalbis būtų naudingas ir aktualus. Tai apsaugo visą komandą nuo „nuskendimo į pelkę“ ir leidžia jiems sukurti realią darbų eigą.
3 STADIJA: Lyderis turi meistriškai aptarti su komandos nariais problemas, kurios įsipainioja į siūlomą dienotvarkę. Tokiu būdu, lyderis gali gilinti supratimą apie komandos tikslus ir pateikti slaptą dienotvarkės sudarymą. Jis susitelkia ties tikslu valstybės labui ir padeda komandai pamatyti, kaip nuo pat pradžių pajudėjo procesas.
4 STADIJA: Lyderis turi būti užtikrintas, kad komandos nariai, teisingai žengia pirmyn ir savo žingsnius įgyvendins. Jis turi visiškai pasitikėti savo žmonėmis ir jų sprendimais. Tam yra dar 10 metodų, kurie gali padėti tai įgyvendinti:
1) Apsvarstykite seną posakį: „Jei jūs nežinote, kur einate, apsibrėžkite labai aiškų būsimos vizijos paveikslą komandai.” Kelionės be aiškaus maršruto praranda savo vertę, todėl nuolat reikia atlikti informavimo funkciją.
2) Reikia būti tikru net tada, kai tavo saugumas komandoje „kabo ant plauko“. Lyderiai, kurie kuria komandos „spragtelėjimą“ gerbia kitus ir žino, kad svarbiau yra „būti“ nei „atrodyti, kad tu būni“.
3) Reikia naudoti paprastą formulę 70-20-10 proc. pokalbiuose: 70 procentų užduokite gerus klausimus. 20 procentų naudokite apklausą ir nuomonės gynimą ir 10 procentų apibendrinkite visą informaciją.
4) Reikia kalbėti apie sunkias ir užklupusias problemas atvirai. Lyderis turi nebijoti kalbėti apie blogesnes žinias, turi viską pranešti visiems tam, kad parodytų, jog reikia daryti viską, norint pasiekti savo tikslus.
5) Derėtų sekti visų įsipareigojimus. Komandų pirmaujantys žmonės turi pasitikėti visais ir juos palaikyti, tačiau turi mokėti atskirti profesionalų pasitikėjimą nuo aklos ištikimybės.
6) Reikia leisti kalbėti, pirmiausia, kitiems. Turi atsižvelgti į kitų nuomonę ir priimti kritiką iš kitų savo kolegų.
7) Būtina išklausyti. Komandos susideda iš įvairaus būdo žmonių, todėl reikia leisti visiems nariams atsiskleisti, išreikšti savo neįprastas idėjas, pateikti pasiūlymus ir taip susikurti savo ginklus, kurie padėtų nueiti ilgą kelią.
8) Susitaikykite su nenuspėjančiais žaidėjais. Tokie žmonės dažnai tempia komandą žemyn, sukelia tarpusavio nesutarimus. Tačiau lyderis turi išlaikyti vienybę ir paskirti jam darbą, kuriuo jis pamatytų, kad jis yra labai gabus ir sugeba susitelkti komandos labui, siekdamas užsibrėžtų tikslų.
9) Pasilinksminkite, bet jauskite ribas. Aukštos kvalifikacijos lyderiai ignoruoja sarkazmą, nes jie dažnai pokštauja patys ir apie save. Kadangi, reikia žinoti vieną pamoką, kad humoras gali būti klaidingai suprastas ir gali duoti neigiamą rezultatą.
10) Būkite tikri savo nuomone ir patikimi. Per tam tikrą laiką lyderiai įgauną visų pasitikėjimą ir todėl reikia spręsti klausimus, kurie aktualūs visiems, pavyzdžiui, „Kas nutiko?“, „Kas yra ne taip?“ ir daugelis kitų. Lyderiai turi niekada nepasiduoda ir tai turi žinoti komandos nariai, kad ir kas benutiktų lyderis liks stovėti už juos visus. Tuomet jie tikės juo, žinos, kad jie sieks apsaugoti juos ir kovos net prieš pačią ugnį.
Teksto autorius yra Phil Harkins – ekspertas organizacijos plėtros, vadovavimo, komunikacijos ir vykdomojo instruktavimo srityse.