
29 May „Google“ prioritetas – dirbtinis intelektas
„Google“ prioritetas – dirbtinis intelektas
„Google“ pastaraisiais mėnesiais dar padidino dėmesį ir išteklius, skiriamus dirbtinio intelekto (DI) technologijų plėtrai. Bendrovė viešai kol kas kalba tik apie siauros specializacijos produktus su DI elementais, tokius kaip „Siri“ ar savavaldžiai automobiliai, tačiau neslepia, kad užkulisiuose būta lūžių, kurie nustebino pačius „Google“ inžinierius.
„Pasaulyje vis svarbesnę vietą užima DI technologijos, tad turime permąstyti visus savo produktus“, – neseniai vykusioje „Google“ programuotojų konferencijoje sakė Sundaras Pichai, kompanijos generalinis direktorius.
Šalia naujausios „Android O“ operacinės sistemos versijos ir kitų naujienų pristatymo, rašo „Financial Times“, p. Pichai taip pat kalbėjo apie kompanijos pažangą vaizdų atpažinimo bei kalbos atpažinimo ir sintetinimo srityje. Jis minėjo tobulėjantį „Google Lens“ (programa, atpažįstanti pro telefono kamerą matomus objektus ir leidžianti ieškoti informacijos apie juos internete – VŽ) ir „Google Asistentą“ („Apple Siri“ atitikmuo).
Kalba – suprantama investuotojams
Pono Pichai kalbos akcentai (angl. keynote) sudėlioti neatsitiktinai. Rinkos analitikai ir investuotojai puikiai pažįsta ir supranta tokius produktus kaip „Siri“ ir mato saldžius vaisius nokinančias „Amazon“ pastangas namų ūkius aprūpinti skaitmeniniais savo asistentais „Alexa“.
Geoffas Blaberis, „CCS Insight“ analitikas, sako, kad „Google“ ketina panaudoti turimą įdirbį DI srityje, siekdama atgauti bent dalį rinkų (plataus vartojimo sprendimų ir namų elektronikos), kurias savo DI sprendimais užkariavo konkurentės, tokios kaip „Amazon“ ir „Facebook“.
„Google“ privalėjo skubiai reaguoti į „Amazon“ veiksmus, nes ji, pasinaudodama „Echo“ garsiakalbiais ir skaitmeniniu savo asistentu „Alexa“, ima vis didesnę namų ūkių dalį“, – komentuoja p. Blaberis.
„Pasaulyje vis svarbesnę vietą užima DI technologijos, tad turime permąstyti visus savo produktus“
Bendros paskirties dirbtinis intelektas
„Google“ vadovas kasmetinėje konferencijoje I/O užsiminė ir apie kelis pastaraisiais mėnesiais kompanijos užkulisiuose vykusius lūžius.
Ponas Pichai kalbėjo apie improvizavusį ir taip žaidimo „Go“ čempioną nugalėjusį algoritmą „AlphaGo“ ir „Google vertėją“, kuris, ieškodamas veiksmingesnių būdų versti, išplėtojo nuosavą kalbą.
Žinios apie netikėtą vertėjo sprendimą pasirodė dar pernai rudenį. Tačiau tai praslydo daugeliui didžiųjų plataus vartojimo žiniasklaidos priemonių pro akis, nes „Google“ vadovai viešai to neakcentavo, o tik paskelbė informaciją savo tinklaraštyje ir Kornelio universiteto mokslo bibliotekos portale.
„Google“ teigimu, lūžis įvyko tada, kai kompanijos inžinieriai pateikė sau klausimą ir davė užduotį neuroniniam tinklui: „Jei išmokysime neuroninį tinklą versti iš anglų į korėjiečių ir atvirkščiai, taip pat jei išmokysime jį versti iš anglų į japonų ir atvirkščiai, ar neuroninis tinklas sugebės pats versti korėjiečių į japonų ir atvirkščiai, nevartodamas anglų kaip tarpinės kalbos?“ Po kurio laiko paaiškėjo, kad atsakymas yra teigiamas. Tačiau tik vėliau, tirdami, kaip neuroninis tinklas tai padarė, „Google“ mokslininkai suprato, kad vertimo programa šią užduotį atliko suteikdama žodžiams ir frazėms prasmę, panašiai kaip tai daro žmonės. Kitaip sakant, „Google“ inžinieriai mano, kad neuroninis tinklas savarankiškai priėmė sprendimą, kaip geriausiai versti, ir atliko tokiai užduočiai įgyvendinti būtinus veiksmus – susikūrė žodžių reikšmių sistemą arba tik jai pačiai suprantamą kalbą.
Dalis mokslininkų mano, kad „Google vertėjas“ ir improvizuoti gebantis algoritmas „AlphaGo“ yra pirmieji rimti žingsniai bendrosios paskirties DI link.
Gamins lustus dirbtinio intelekto mokymui
Ponas Pichai taip pat pabrėžė, kad mobiliosios operacinės sistemos „Android“ vartotojų skaičius perkopė 2 mlrd. Paieškos variklis, žemėlapiai ir „YouTube“ turi po daugiau nei milijardą vartotojų. Būtent šie „Google“ produktai taps DI sprendimų bandymo ir pateikimo vartotojams platformomis.
„Faktas, kad kompiuteriai geba suprasti vaizdą ir garsą, turi didžiulę reikšmę pagrindinei mūsų misijai“, – sako p. Pichai.
Jis priduria, kad kompanija, siekdama geriau išnaudoti skirtingose komandose išsibarsčiusį mokslininkų potencialą, persitvarko. Su DI technologijomis dirbantys „Google“ padaliniai ir per kelerius pastaruosius metus supirktos bendrovės bei jų infrastruktūra jungiamos į vieną padalinį.
Dar viena įdomi konferencijoje nuskambėjusi žinia – kad „Google“ nusprendė skirti daugiau dėmesio ir resursų kurti ir gaminti nuosaviems lustams, kurie būtų skirti neuroniniams tinklams mokyti. Toks žingsnis reiškia, kad „Google“ ims tiesiogiai konkuruoti su lustų gamintojais, tokiais kaip „Intel“ ar „Nvidia“.
VŽ rašė, kad DI technologijų būdu eina ir „Microsoft“ bei kitos didžiosios bendrovės. Satya Nadella, „Microsoft“ generalinis direktorius sako, kad DI technologijos sugriaus nusistovėjusią tvarką daugelyje industrijų. Tačiau jis tvirtina, kad „Microsoft“ bus šios technologijų revoliucijos priešakyje.
Gabija Vaitkevičienė (Verslo žinios)