02 Mar Svarbiausios Buffetto mintys iš šiųmečio laiško investuotojams
Po 34 metų investuotojas Warrenas Buffettas patikslino savo principus dėl ilgalaikio, arba „amžinojo“, investavimo ir paragino rinktis pigiuosius indeksinius fondus. Metinių investicijų bendrovės „Berkhsire Hathaway“ rezultatų pristatymas pasaulio investuotojams tampa nemokama p. Buffetto paskaita investavimo klausimais.
Omahos pranašu vadinamas investuotojas siūlo nepamiršti, kad ekonomika vystosi ciklais – „maždaug kas dešimtmetį tamsūs debesys uždengs ekonomikos padangę, ir iš jų trumpai lis auksu“. Taip p. Buffettas primena savo senąjį posakį apie tai, kad investuotojams atsargiai laikytis reiktų tuo laikotarpiu, kai rinkoje vyrauja godumas ir būti godiems, kai siaučiant panikai vyksta masinis išsipardavimas.
„Kai tokio pobūdžio liūtys įvyksta, būtina bėgti į lauką pasiėmus kibirą, o ne arbatinį šaukštelį. Ir mes tai darysime“, – aiškino vertės investavimo apologetas.
Jis taip pat pridūrė, kad ilgalaikis investavimas nepasiduodant trumpalaikiams svyravimams, galiausiai atsiperka. Trumpalaikė panika ilgainiui paveiks visas akcijas, tačiau kada tokie sukrėtimai įvyks, negali pasakyti niekas.
„Tokiais baisiais laikotarpiais turite nepamiršti dviejų dalykų: pirmiausia, visuotinė baimė yra investuotojo draugė, nes ji pasitarnauja įsigyjant turtą su nuolaida. Antra, sava baimė yra investuotojo priešė, – pataria p. Buffettas. – Investuotojai, kurie vengia didelių ir bereikalingų sąnaudų ir paprasčiausiai ilgą laiką laiko stabilių JAV kompanijų akcijas, neabejotinai laikysis gerai“, – sako p. Buffettas.
Ši laiško dalis primena, kad p. Buffettas yra ilgalaikio investavimo šalininkas, kuris neretai siektiną investavimo laikotarpį apibūdindavo žodžiu „amžinai“. Tačiau šiemet jo metiniame laiške šiuo klausimu girdėti kiek pakitęs tonas, arba patikslintas.
„Kartais akcininkų ir žiniasklaidos komentarai suformuoja įspūdį, kad mes laikysime kai kurias akcijas amžinai. Tiesa, kad aš neturiu tikslo parduoti kai kurių akcijų, – rašo investuotojas. – Tačiau mes nesame įsipareigoję, kad „Berkshire“ laikys kuriuos nors vertybinius popierius amžinai.“
Šiųmečiame laiške p. Buffetas prie savo investavimo principų pridėjo sakinį, kad nusiteikimas neparduoti akcijų taikomas tik pilnai jo kontroliuojamiems verslams, pavyzdžiui, geležinkeliams ar draudimo įmonėms, bet ne biržoje prekiaujamoms akcijoms.
Didžiausios „Berkhsire Hathaway“ portfelio akcijos iš prekiaujamų rinkoje yra JAV bankas „Wells Fargo“, IBM, „Apple“, „Delta Airlines“, „U.S. Bancorp“, „Coca Cola“.
Analitikai svarsto, kad 86 metų amžiaus p. Buffettui perleidžiant kai kuriuos investicinius sprendimus pavaduotojams, „Berkhsire Hathaway“ investicinis portfelis gali tapti dinamiškesnis – akcijos dažniau perkamos ir parduodamos.
Indeksiniai fondai
Investuotojas pasisakė už pasyvų investavimą renkantis pigius indeksinius fondus, o ne aktyviai valdomus fondus ar fondų fondus.
„Daugybė sumanių žmonių valdo rizikos draudimo fondus. Tačiau didžiąja dalimi jų pastangos yra save neutralizuojančios. Jų intelekto koeficientas neatsvers mokesčių, kuriuos jie užkrauna investuotojams, – argumentuoja p. Buffetas.
Jo teigimu kovoje tarp aktyvių investuotojų, bandančių aplenkti rinką, ir pasyvių investuotojų, uždirbančių tiek, kiek rinka, laimi tie, kurių sąnaudos yra mažesnės.
„Problema paprasčiausiai yra ta, kad daugumai valdytojų, kurie siekia aplenkti rinką, galiausiai nepavyks“, – sako p. Buffetas.
„Tiek stambūs, tiek smulkūs investuotojai turėtų rinktis žemų kaštų indeksinius fondus“, – reziumuoja investuotojas.
Čia pat jis išreiškė pagarbą Jackui Bogle, investicinių fondų bendrovės „Vanguard“ įkūrėjui ir vienam indeksinių fondų pionierių, kuriam, pasak p. Buffetto, turėtų būti pastatytas paminklas kaip žmogui, padariusiam daugiausiai Amerikos investuotojų labui.
Ponas Buffettas mini, kad daugybę metų klausiamas geriausio investicinio patarimo, jis patardavo įsigyti žemų kaštų JAV akcijų indekso „S&P 500“ indekso fondą. Kuklių poreikių investuotojai paprastai laikydavosi tokio patarimo, o turtingi arba instituciniai investuotojai, mandagiai padėkoję už patarimą grįždavo pas savo rizikos fondų valdytojus.
„Tie profesionalai susiduria su problema. Ar galite įsivaizduoti, kad investicijų konsultantas siūlytų klientams metai po metų kreipti lėšas į fondą, atkartojantį „S&P 500“ indeksą? Tai būtų karjeros savižudybė“, – mano p. Buffettas.
Jis apytiksliai skaičiuoja, kad turtingų investuotojų siekis gauti išskirtines investicijų valdymo paslaugas per pastarąjį dešimtmetį atsiėjo daugiau kaip 100 mlrd. USD išvaistytų lėšų. Nepaisant to, pasak p. Buffeto, žmonių elgsena nesikeis.
Tiki Amerika
Ponas Buffetas tiki JAV ekonomikos perspektyvomis, pasak jo, „Berkhsire Hathaway“ augimą palaikys Amerikos ekonominis dinamizmas. Šalies ūkio pasiekimus jis apibendrina žodžiu „stebuklingas“.
„Tam, kad pasiektų mūsų protėvių svajones pranokstančią gerovę, amerikiečiai suderino žmogiškąjį genialumą, rinkos sistemą, talentingų ir ambicingų imigrantų srautą ir įstatymo viršenybę“, – rašo investuotojas ir tikina, kad nereikia būti ekonomistų, kad suvoktum, jog JAV ekonomikos sistema suveikė.
Investicijų valdymo įmonė „Berkhsire Hathaway“ praėjusių metų paskutinį ketvirtį uždirbo beveik 4,4 mlrd. USD veiklos pelno, kai prieš metus grynojo pelno uždirbta beveik 4,7 mlrd. USD. Veiklos pelnas, į kurį neįskaičiuojamas investicinės veiklos pelnas, siekė 2.665 USD A klasės akcijai, kai analitikai tikėjosi 2.717 USD akcijai. Grynasis pelnas palyginamuoju laikotarpiu augo nuo beveik 5,5 mlrd. USD iki beveik 6,3 mlrd. USD.
Investuotojas nevengia pripažinti ir savo klaidų – jis pripažįsta pats, kad ne visi įsigijimai pavyko taip, kaip skaičiuota.
„Kaip ir santuokos atveju, verslo įsigijimas dažnai pateikia siurprizų jau po to, kai ištariama „taip“. Esu atlikęs keletą kvailų įsigijimų, sumokėdamas gerokai per daug už įsigytų kompanijų prestižą. Tai paskui lėmė prestižo nurašymus ir atitinkamai „Berkhsire“ buhalterinės vertės sumažėjimą“, – rašo p. Buffettas.
Prieš kiek daugiau kaip savaitę „Kraft Heinz“, kontroliuojama p. Buffetto investicinės kompanijos ir investuotojų grupės 3G, siekė už 143 mlrd. USD įsigyti vartojimo prekių koncerną „Unilever“, tačiau pastaroji atmetė pasiūlymą kaip nuvertinantį bendrovę.
Šaltinis:
Justinas Gapšys, Verslo žinios